• Wpisów: 27
  • Średnio co: 94 dni
  • Ostatni wpis: 4 lata temu, 14:59
  • Licznik odwiedzin: 34 520 / 2652 dni
 
angielski-lubin
 
Świat, jaki dziś znamy, z widocznymi w krajobrazie kominami fabryk i zakładami przemysłowymi,  rozpoczął kształtować się w Wielkiej Brytanii w połowie XIX wieku. Właśnie tam doszło do gwałtownej urbanizacji, a liczba ludności zamieszkującej miasta, która w roku 1800 wynosiła 20 %, wzrosła do 41 % pięćdziesiąt lat później. Wiele innych krajów europejskich osiągnęło ten poziom dopiero po II wojnie światowej.

Nie bez przyczyny to właśnie Wielka Brytania stała się forpocztą zmian. Kolonie zamorskie dostarczały krajowi surowców naturalnych i pieniędzy z podatków, a nowinki techniczne, takie jak maszyna parowa, czy krosna przemysłowe, przewróciły do góry nogami cały system społeczno- ekonomiczny.

Wraz z gwałtowną urbanizacją władze kraju stanęły przed wieloma nowymi problemami. Wybuchające co rusz w przeludnionych miastach epidemie, gdyż warunki sanitarne pozostawiały wiele do życzenia, wymusiły stworzenie ustaw dotyczących ochrony zdrowia. Z kolei trudne warunki pracy nakazały uregulowanie kwestii dotyczących praw pracowników.

Nie wszyscy cieszyli się z rewolucji przemysłowej. Drobni rzemieślnicy i chałupnicy, którzy utracili źródło utrzymania, zrzeszyli się w ruch zwany luddyzmem. Niszczyli oni nowoczesne maszyny postrzegając je za zło. Z luddystami rozprawiono się w drastyczny sposób, skazując ich na śmierć, lub deportując z kraju. Nic nie mogło już zagrozić rodzącej się nowoczesnej cywilizacji.

Nie możesz dodać komentarza.